501. LÉGIA

  

Príbeh za menom „501" je pomerne všedný. Chcel som niečo, čo by znelo vojensky, malo veľké číslo a končilo sa na „jednotku", aby to malo určitú autenticitu. Taktiež som chcel číslo, ktoré by dobre znelo pri použití ako motto, a vždy sa mi páčilo motto „Fighting SeaBees" z druhej svetovej vojny. Čísla 400 aj 500 zneli dobre, pretože obe začínajú v angličtine na „f". Viac sa mi páčilo 500, pretože je to jedno z tých pekných zaokrúhlených čísel. A 501 fungovalo keď som pridal „1". Jediný problém bol, že v tom čase boli stále populárne jeansy Levi´s 501, a riskoval som, že nás to bude prenasledovať ako žartík. Naštastie pomenovanie„Vojaci Gombíkového Rázporku" sa objavilo iba raz!

Čo sa týka názvu „Légia", to už je iný príbeh. Pôvodná webstránka sa volala „Detention Block 2551" a bola to malá stránka pre ľudí, kam mohli posielať na ukážku svoje obrázky v stormtrooperských brneniach. Keď už nás tam bolo dosť, zdal sa byť dobrý nápad vytvoriť fiktívnu vojenskú jednotku, iba ako vtip. Keďže môj otec vyštudoval leteckú školu počas 2. svetovej, páčil sa mi nápad Letky bojových pilotov. Vždy som si rád prezeral jeho maturitný album, množstvá obrázkov nafúkaných pilotov s koženými bundami a frajerskými úškrnmi. Ale keďže stormtooperi sú pozemné jednotky, názov „Letka" („Squadron") nedával zmysel. Skrátil som to na „Čata" („Squad"), keďže to je výraz pre pechotu. Predpokladal som, že vždy budeme malá, úzka skupina fanúšikov, takže som ostal pri názve malej vojenskej jednotky namiesto niečoho väčšieho. Avšak zanedlho sa ukázalo, že už je nás príliš mnoho na to, aby sme ostali Čata.

Takže som začal rozmýšľať o tom, aké názvy by sme mohli použiť, ale pri názvoch súčasných moderných vojenských jednotiek sa vyskytli dva problémy. Po prvé, nechcel som vybrať názov jednotky ktorý by nás obmedzil na určitý fixný počet. Po druhé, nechcel som znevážiť ozajstnú armádu tvrdením, že sme reálny regiment, batalion a pod. Rozhodol som sa urobit to, čo robil vždy aj Lucas: preniknúť do historických zdrojov. Nielenže to malo výhodu hrozivejšieho znenia názvu, ale navyše to umožnilo využiť nejednoznačnosť, ktorú uplynutie času samo ponúkalo. Páčila sa mi myšlienka starorímskej Légie. Je to veľmi staré slovo, znie veľmi významne, a aj keď Légia mala fixný počet, v súčasnej dobe to z názvu nie je hneď jasné. Keď som znovu pozeral ROTJ a všimol som si, že Palpatine zmienil že dve z jeho „najlepších Légií" boli na Endore, vedel som že máme niečo, čo má svoje korene v Star Wars vesmíre. Problém bol vyriešený! (až na fakt, že Légie, ktoré vo filme vidíme, sa skladali tak z 3 mužov - nepríliš veľký počet na finálnu bitku. Vždy som sa divil, prečo Lucas prerobil svoju trilógiu bez toho, aby pridal tisíce počítačom generovaných vojakov do bitky o Endor. Zamyslite sa nad tým.)

A nakoniec, chcel som meno pre naše regionálne pobočky. Vedel som, že tento klub nevydrží veľmi dlho, ak by všetci po celý čas mali platiť poplatky väčšiemu klubu. Nakoniec by zvíťazili lokálne preferencie a nezávislejšie orientovaní ľudia by sa chceli odtrhnúť a osamostatniť. Légia by tak určite nevydržala dlho! Takže som sa vrátil späť k modelu okupácie z dôb Rímskej ríše. Vzhľadom na to, že sa tvárime že naša Légia okupuje túto malú Zem, usúdil som že názov Garrison (Posádka) bude najlepšie vystihovať regionálne jednotky, ktoré okupujú jednotlivé teritóriá. Prvé tri posádky boli jednoduché: Východná, Západná a Centrálna. Ale nenazývali sa Posádkami, až kým sa mapa nerozdelila na viac častí USA. Pôvodné posádky boli: Východná, Južná, Centrálna, Stredozápadná, Juhozápadná a Severozápadná, a rovnako aj Európska posádka za morom. Ako už tušíte, tieto jednotky sa rýchlo rozdelili na praktickejšie jednotky. Centrálna a Stredozápadná posádna fungujú dodnes a Južná sa stala Základňou (Outpost) a bude sa tak pravdepodobne volať aj naďalej, aj keď má už veľkosť Posádky.

Čaty boli znovu obnovené ako jednotky s lokálnym zameraním. A názov Oddiely (Detachment - prevzaté z Vaderovej reči na palube Tantive IV) sa použil na označenie tematických skupín v rámci klubu. Keďže oddiely, ktoré Vader poslal na Tatooine, sa pravdepodobne skladali prevažne z púštnych vojakov (desert troopers), dávalo zmysel že každý Oddiel bude mať špecializované zameranie. Základne (Outpost) zase dávajú zmysel pre vzdialenejšie oblasti. Základňa na Dantooine bola tiež zmieňovaná v ANH (A New Hope), takže sme opäť mali šťastie na termín z pôvodnej trilógie.

Tak tu to máte. Históriu pomenovania 501. Légie vo všetkej sláve. Dúfam že ste vydržali dosť dlho aby ste si to užili.

 

158_10987493_821400334619771_833954512177597396_n.jpg

Albin Johnson

Zakladateľ 501. Légie

TK-210