SK OUTPOST

  

Sme súčasťou celosvetovej organizácie známej ako 501. Légia/501st Legion/.

Táto  po celom svete združuje fanúšikov Star Wars, ktorí su vlastníkmi autenticky vyzerajúcich kostýmov Galaktického Impéria. 501.Légia má v súčasnosti viac ako 7000 členov a je najväčšou Star Wars kostýmovou organizáciou na svete. Svojou činnosťou sa 501.Légia snaží nielen priblížiť Star Wars mladej generácii, ale tiež pobaviť deti na rôznych zábavných a charitatívnych akciách. Slovakia Outpost je teda kostýmovou organizáciou s charitatívnou činnosťou. Dňa 23. Marca 2012 bol Slovakia Outpost oficialne uznaný ako súčasť 501.Légie.

Slovakia Outpost je miestnym zástupcom a nedeliteľnou súčasťou celosvetovej kostýmovej organizácie 501st. Legion.

Slovakia Outpost je oficiálny a jediný zástupca 501st. Legion Vader`s Fist na území Slovenskej Republiky.

 

Často kladené otázky:

Čo je 501.Légia?

501.Légia je kostýmovou organizáciou založenou v roku 1997, ktorej cieľom je propagácia a šírenie fenoménu Star Wars po celom svete. Združuje fanúšikov s autentickými kostýmami a je známa svojím angažovaním sa v oblasti charitatívnych akcií spätých so Star Wars. 501. Légia, známa tiež ako "Vaderova Päsť" (Vader`s Fist), sa snaží spríjemniť život ľuďom, ktorí potrebujú pomoc.

Odkiaľ pochádza názov 501. Légia?

Tento názov, reprezentujúci fiktívnu jednotku imperiálnych stormtrooperov, dal Légii je zakladateľ Albin Johnson (TK-210) v roku 1997. V roku 2004 začlenil spisovateľ Timothy Zahn, so súhlasom Lucasfilmu, do svojho románu "Survivor´s Quest" práve meno 501. Légie. Od tejto doby sa 501. Légia objavuje aj v oficiálnych materiáloch, vrátane kníh, hračiek či videohier.

Čo to Star Wars vlastne je?

"Star Wars", v slovenskom preklade "Hviezdne vojny", sú kultovou sériou scif-fi filmu, ktorej prvý (dejovo štvrtý) diel s názvom " Nová Nádej" vznikol už v roku 1977. Neočakávaný úspech filmu preslávil vtedy takmer neznámeho režiséra Georga Lucasa, ale aj niektorých hercov ako Harrison Ford, Carrie Fisher či Mark Hamill. Takmer rozprávkový príbeh spojený s vtedy prelomovými trikovými sekvenciami spôsobili hlavne u mladších divákov obrovský záujem o všetko, čo bolo so "Star Wars" akokoľvek spojené.

Hlavne veľké príjmy z predaja hračiek a ďaľších predmetov umožnili Lucasovi , ako nezávislému filmárovi,bez problémov natočiť ďaľšie dva diely, ktoré celý príbeh uzavreli.Boli to "Impérium vracia úder"(1980) a "Návrat Jediho" (1983), ktoré slávili rovnaký úspech ako prvý film. Za triky v týchto troch filmoch, ale aj v nasledujúcich bola zodpovedná slávna spoločnosť Industrial Light and Magic (ILM), ktorú Lucas sám založil. Na ďaľší film si museli diváci počkať viac ako 20 rokov. Lucas čakal, kým bude filmová technika na takej úrovni, aby mohol na preniesť svoje predstavy na filmové plátno.

Až v roku 1999 sa teda dostal do kín prvý film z novej trilógie "Skrytá hrozba". Film bol dejovo umiestnený pred všetky tri predtým natočené. film sa opäť stal kasovým trhákom a to aj navzdory tomu, že medzi priaznivcami predchádzajúcich filmov vyvolal skôr rozporuplné reakcie. Čoskoro nasledovali dva dejovo nadväzujúce  filmy "Klony útočia"(2002) a "Pomsta Sithov" (2005).V roku 2015 prišla epizóda VII The Force Awakens a na rok 2016 je ohlásený prvý samostatný film z prostredia Star Wars - Rogue One, ktorý bude časovo umiestnený medzi epizódy III. a IV. Star Wars však od svojho vzniku nezostal len na filmovom plátne. Vychádza množstvo kníh, komixov, akčných figúrok či videohier, ktoré svet "Star Wars" neustále rozširujú.

Je 501. Légia súčasťou Lucasfilmu?

Aj keď Lucasfilm Ltd. súhlasil so zaradením mena 501. Légie do oficiálnych Star Wars materiálov ako sú knihy, komiksy a videohry, je 501.Légia samostatnou organizáciou fanúšikov na dobrovoľnej báze.

Čo je Slovakia Outpost?

Slovakia Outpost je od 23.marca 2012 súčasťou 501. Légie. Sme jej oficiálnym zastúpením na území Slovenskej Republiky, rovnako ako ďaľšie základne v iných krajinách na celom svete. Hlavným cieľom je združovať fanúšikov vlastniacich autenticky vyzerajúce kostýmy príslušníkov imperiálnych ozbrojených síl, Temných lordov a občanov Impéria.

Čo môže 501. Légia pre mňa urobiť?

Na Vašej akcii nič nepritiahne väčšiu pozornosť ako skupina stormtrooperov v plnej zbroji. Na rozdiel od individuálnych zabávačov funguje 501. Légia ako skupina vytvárajúca skutočné science -fiction /fantasy prostredie s celou radou profesionálnych kostýmov a rekvizít. Naše vnútorné normy zaisťujú vysokú úroveň profesionality na akciách a vystúpeniach, vďaka čomu je zaručený  ich hladký priebeh. Účasť na akciách po celom svete po dobu takmer desiatich rokov znamená, že meno 501. Légie zvyšuje návštevnosť akcií a pozornosť médií.

Platí sa poplatok za prijatie do 501.Légie?

Za prijatie do Légie sa  neplatí.

Kde sa vzali tieto kostýmy?

Naše kostýmy sú výsledkom dôsledného prieskumu, výroby a hlavne množstva tvrdej práce. Väčšina našich kostýmov a ich komponentov je vyrábaná ručne a zostavovaná v našom voľnom čase. Vzhľadom na to ,že postavy stvárnené prostredníctvom kostýmov sú duševným vlastníctvom Lucasfilmu, je nutné zdôrazniť, že 501. Légia v žiadnom prípade neposkytuje hotové kostýmy na predaj.

Existujú aj oficiálne kostýmy a ich súčasti vyrábané treťou stranou v licencii Lucasfilm Ltd. Tieto kostýmy však nemusia nutne spĺňať prísne pravidlá Légie na schvaľovanie kostýmov. Pred ich kúpou je preto vždy odporúčané kontaktovať najskôr Personálneho dôstojníka (GML), ktorý kostým zhodnotí, či spĺňa všetky predpoklady na prijatie do 501. Légie.

Sú Vaše kostýmy pohodlné na nosenie?

Úlohou kostýmov je vyzerať čo najhodnovernejšie pri porovnaní s filmom. Väčšina z nich nie je teda navrhnutá na pohodlné nosenie. Záleží to však od typu kostýmu. Kombinéza člena imperiálnej posádky je napríklad pohodlnejšia ako kompletná zbroj stormtroopera, hlavne počas letných dní. Častokrát je nevyhnutné pri nosení kostýmov riešit problémy s ventiláciou helmy,aby jej nosenie bolo aspoň znesiteľné.

 

Ako môzem zistiť kedy a kde budete vystupovať?

Sledujte nášu sekciu AKCIE alebo sledujte našu aktivitu na sociálnej sieti Facebook .

 

Ako môžem pozvať 501. Légiu na svoju akciu?

Ak máte záujem, kontaktujte prosím nášho tlačového hovorcu (GPR),ktorý bude Vašej požiadavke venovať pozornosť. Snažíme sa robiť všetko preto, aby sme Vašu požiadavku mohli kladne vybaviť, avšak naši členovia sa týchto akcii  zúčastňujú zpravidla na vlastné náklady a vo svojom voľnom čase, preto nie je možné vyhovieť všetkým.

Zúčastňuje sa 501. Légia aj na narodeninových oslavách a súkromných akciách?

Áno aj nie. Predovšetkým záleží na dohode medzi Vami a naším tlačovým hovorcom, ktorý prezentuje stanovisko Slovakia Outpostu. ak je akcia v súlde so zameraním  Slovakia Outpost, je veľká šanca, že s účasťou budeme súhlasiť. Kontaktujte nás a my budeme s Vami ďalej komunikovať.

Má 501. Légia a Slovakia Outpost niečo spoločné s politikou?

Ani 501. Légia, ani Slovakia Outpost nemajú nič spoločné s politickou činnosťou ani s propagáciou ultrapravicových hnutí, či akýchkoľvek iných hnutí. Prípadná podobnosť kostýmov je čisto náhodná.

Akýkoľvek člen, ktorý by bol čo i len podozrivý z propagácie, podpory či sympatie s ultrapravicovým či iným hnutiam takéhoto zamerania je okamžite vylúčený.

Z Charty Légie vyplýva, že 501. Légia je apolitická organizácia, ktorá sa dištancuje od akýchkoľvek politických strán a politicky využiteľných akcií. Slovakia Outpost je touto Chartou viazaný a teda sa nemôže zúčastňovať akcií, ktoré sa dajú využiť na propagáciu politických cieľov. Aj keď by mohla byť myšlienkou akcie dobrá vec, 501. Légia si nemôže dovoliť byť zodpovedná za prípadné využitie fotografií na politické účely.

Na čo sa používajú financie získané činnosťou 501. légie?

Sú evidované a zaúčtované v našom charitatívnom fonde a bez akéhokoľvek zisku následne použité ako dar pre vybrané charitatívne organizácie. Rovnako môžu byť použité na nákup darčekov a hračiek pre deti v nemocniciach či detských domovoch, alebo na nákup cien pre nami usporiadavané detské súťaže.

Ako sa môžem stať členom Slovakia Outpostu?

Všetci žiadatelia o plnohodnotné členstvo musia byť starší ako 18 rokov a musia mať vlastný, do detailu prepracovaný a kvalitný kostým zo sveta Star Wars: príslušníkov vojenských síl Impéria, vojenských síl Prvého rádu /First order/ a ich sympatizantov. z imperiálnej frakcie alebo stúpencov Impéria. Ak kostým máte, kontaktujte Personálneho dôstojníka (GML), ktorý Vás bude ďalej sprevádzať prijímacím konaním krok za krokom. /Sekcia KONTAKT/.

.Ak kostým nemáte, alebo sa len rozhodujete, odprúčame Vám ísť do sekcie "AKO SA PRIDAŤ".

Ak máte záujem zúčastňovať sa našej činnosti, uvažujete o členstve alebo prípadne už pracujete na kostýme, môžete nás kontaktovať e-mailom, alebo na sociálnej sieti Facebook, kde máme oficiálnu stránku. Tam tiež môžete nájsť verejné informácie a komunikovať s ostatnými. Byť plnohodnotným členom Slovakia Outpostu znamená tiež byť automaticky členom 501. Légie.

Ak nespĺňate niektorú z podmienok (vek 18 rokov, schválený imperiálny kostým), ale máte záujem o členstvo, je možné požiadať Personálneho dôstojníka (GML) o prihlášku do Slovakia Outpost. Následne Vám bude pridelený status kadet. Budete tak mať prístup do interných sekcií Slovakia Outpostu. Týmto krokom sa zaväzujete k zahájeniu práce a tiež dokončeniu kvalitného kostýmu potrebného pre riadne členstvo v 501. Légii a Slovakia Outpost. Členovia Slovakia Outpost Vám radi pomôžu. Časový limit pre dokončenie kostýmu je 2 roky.

Členstvo zahŕňa možnosť zúčasťňovať sa v kostýme na domácich a zahraničných akciách. Člen má prístup do jednotlivých členských sekcií medzinárodného fóra, kde si môže zadovážiť exkluzívne klubové predmety, ako napríklad nášivky, tričká atď. Každý člen má povinnosť dodržiavať interné pravidlá Slovakia Outpostu a minimálne raz ročne sa zúčastniť na spoločných akciách s ostatnými členmi Slovakia Outpostu.


Aké kostýmy sú schválené pre členstvo v 501. Légii?

Jedná sa o kostýmy príslušníkov vojenských síl Impéria, vojenských síl Prvého rádu /First order/ a ich sympatizantov. To zahŕňa všetky imperiálne ozbrojené sily, lovcov ľudí/ Bounty hunters/, Temných lordov, stormtrooperov, clonetrooperov aj radových obyvateľov ríše. Zoznam kategórií nájdete v sekcii LINKY The Costume Reference Library (CRL).

Čo mám robiť v prípade, že si chcem zadovážiť kostým kladného hrdinu?

V tomto prípade je tu pre Vás sesterská organizácia s názvom Rebel Legion, ktorá združuje všetky kladné charaktery.Na slovensku zatiaľ nevznikla, ale naši priatelia z českej Lion Base Rebel Legion Vám určite dobre poradia. Odkaz v sekcii LINKY.

Prečo to robíte?

Baví nás to. Máme radi Star Wars kostýmy a všetko, čo je s nimi spojené. Sme komunita ľudí, ktorí dokážu obetovať svoj voľný čas a podať pomocnú ruku ak sa jedná o dobrú vec. Jedným z hlavných cieľov je charitatívna činnosť. Medzi našimi členmi sú často ľudia, ktorí vo svojom súkromnom živote majú pomoc druhému v popise práce, prípadne sami prešli ťažkým obdobím a radi by pomohli niekomu, kto má podobnú skúsenosť.

Čo znamená "kvalitný filmový kostým," ako sa dozviem či môj kostým spĺňa podmienky?

Kostýmy musia zodpovedať do najmenších detailov filmovým alebo licencovaným predlohám ( hry, knihy, komiksy). Kostýmy musia byť bez nálepiek, ozdôb alebo akejkoľvek dekorácie, ktorá sa nenachádza na pôvodnom kostýme. Kostýmy musia byť kompletné a musia obsahovať všetky diely vo funkčnom stave a dobrom vzhľade. Ak chcete vedieť, či Váš kostým spĺňa požiadavky, obráťte sa na Personálneho dôstojníka (GML).

Ako si zadovážiť alebo vyrobiť vlastný kostým?

Ak to myslíte vážne, kontaktujte nás na našej oficiálnej stránke na Facebooku. Potom sa zapojte do diskusie na tému podľa toho, o ktorý kostým či kostýmy máte záujem. Členovia Slovakia Outpost Vám radi odpovedia na Vaše otázky a upozornia Vás na prípadné problémy pri konkrétnych kostýmoch. Kvalitný kostým nie je lacná záležitosť, obvykle je to časovo náročný projekt a vyžaduje určité znalosti a schopnosti. Aj keď sa niektoré veci dajú zakúpiť, niektoré súčasti je nutné vyrobiť vlastnými silami alebo si ich nechať vyrobiť.

Ste ochotní zapožičať vaše kostýmy?

Nie, bohužiaľ . Vzhľadom na obstarávaciu cenu týchto kostýmov, vynaložené úsilie a čas potrebný na ich výrobu nie je reálne, aby sme naše kostýmy požičiavali. Väčšina kostýmov je navyše upravená na svojho majiteľa a teda by Vám nemusela ani sadnúť. Rovnako sa chceme vyhnúť situáciám, kedy by mohlo dôjsť k poškodeniu alebo strate kostýmu, ktorý člen Slovakia Outpostu potrebuje na ďaľšiu akciu.

Nenašiel som tu odpoveď na moju otázku. Čo ďalej?

Obráťte sa prosím na našich veliacich dôstojníkov, ktorí Vám radi pomôžu s odpoveďami na Vaše otázky.

Sekcia KONTAKT / EMAIL /

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

<